V roce 2009 se majitel Tatry 12 seznámil s kolegou Tatrovákem, majitelem T57A a čtyřdveřové Tatry 54, panem Richard H. ze Severních Čech. Richard spolu s tatínekm renovovali oba vozy sami a projevili přitom mimořádný cit pro autenticitu a respekt k práci našich předků. A tak slovo dalo slovo a majitel T12 se domluvil s Richardem, že spolu vůz zrenovují.
Majitel po těch třicet let, co auto stálo v dřevěné kůlně, nelenil a nashromáždil množství původních dílů, některé nechal již opravit, některé opravil sám, některé koupil po renovaci. Potom to vypuklo: Majitel převezl polorozebrané auto k renovaci a společně ho pak dostrkali do garáže, kde stráví vedle dvou pěkných tatrovek nyní možná rok, možná rok a půl...
První společná obhlídka vozu potvrdila, že jde o čtyřdveřovou limuzínu s hliníkem potaženou střechou, zkrátka typ vozu, který je poměrně vzácný. Ukázalo se však záhy, že vůz patrně prošel v poválečném období přestavbou, při které byly původní dveře vozu vyměněny za jiné, z jiného čtyřdveřového vozu neznámé značky. Dveře na majitele vždy působily zvláštním dojmem - jako by byly modernější než zbytek karoserie, ale nechtělo se mu věřit, že by někdo vůz před lety takto upravoval. Postupně se ukázalo, že dveře byly zužovány a některé sloupky karoserie vyměněny, aby tomu vyhovovaly. Někdo vyměnil levý přední sloupek, vsadil kus nového dřeva do levého horního podélníku a odsekal horní výběžky na předních sloupcích, aby mohl na okno umístit zpevňující rám. Po tomto zásahu se okno už nedalo vyklápět a nebylo dělené, ale z jednoho kusu.
Richard prošel celou karoserii velmi podrobně a hlásil: "Bohužel vás moc nepotěším. V rámci pořizování fotek jsem provedl zevrubnou prohlídku výdřevy v dobrém světle a ze všech stran (aspoň tam, kde je odkryté čalounění). Bohužel jsem zjistil velmi vážné narušení celého pravého horního podelníku (trámku nade dveřmi). V zadní části tohoto podélníku čalounění stropu drží jen na uvolněné části asi o 10 mm níže než by mělo a je možno s tímto kusem trámku pohybovat nahoru a dolu. Viditelně shnilá část dosahuje až téměř k B sloupku. Vnější část trámku už byla v minulosti nahrazena novým kusem, ale zřejmě ne příliš důsledně (vše je rozvolněné). V přední části (mezi A a B sloupkem) je podelník také poškozený, ale bez sundání stropu nelze určit, jak rozsáhlé poškození je. Na pravé straně je situace lepší, přesto je trámek i zde kousek od C sloupku hodně narušen hloubkovou hnilobou.
Dalším problémem jsou A a C sloupky. Původní sloupky někdo zřejmě odshora až dolů rozřízl přibližně napůl a vnější části nahradil novým, u A sloupů dokonce měkkým dřevem. Toto bylo provedeno zřejmě v souvislosti s výměnou dveří.
Zadní sloupky by teoreticky mohly zůstat v tomto stavu, ale měkké dřevo na předních se mi moc nelíbí. Buď se mohou udělat celé sloupky nebo aspoň to měkké dřevo nahradit jasanem.
Z celkového pohledu nepatrným problémem je přepážka pod čelním sklem v levé části silně napadena dosud aktivním dřevokazným hmyzem (větší otvory než červotoč). Bude nutno nahradit levou část, případně celou tuto příčku.
Vyplývá z toho tedy nutnost sundat čalounění stropu, úplně celé, aby bylo možno pravý podélník vzadu opravit a levý vyměnit za nový. Bez sundání čalounění nejde tato oprava rozumně provést. Samotný potah stropu by ale sundáním nemusel utrpět a mělo by být možno ho dát zpět (bude-li si to majitel přát)." Majitel by si to přál; chtěl by však auto v co nejpůvodnějším stavu s tím, že se jeho části opraví, nikoli vymění za nové. (7/2010)